W piątek, 16 grudnia mija termin na składanie wniosków o dotację na wymianę ogrzewania na ekologiczne w ramach kampanii „Wymień piec, póki są dotacje”. Mieszkańcy Zakopanego mogą pozyskać do 14 tysięcy złotych na wymianę kotła i instalacji.

Ankietę można ściągnąć tutaj lub uzyskać w Urzędzie Miasta Zakopane przy ul. Kościuszki 13. Jeśli będziesz potrzebować pomocy w wypełnieniu ankiety, umów się na spotkanie z ankieterem (tel. 18 20 20 497, piece@zakopane.eu). Część potrzebnych informacji możesz znaleźć w dokumentacji technicznej budynku, np. projekcie budowlanym. Informację o dotacjach można pozyskać również na spotkaniach informacyjnych organizowanych przez Urząd Miasta, które odbędą się:

12 grudnia (poniedziałek) o godzinie 17:30 w „Gospodzie pod Niebem” (Droga Stanisława Zubka 5) – spotkanie dla mieszkańców Gubałówki.

14 grudnia (środa) o godzinie 18:00 w Szkole Podstawowej nr 4 (ul. Janosówka 15b) – spotkanie dla mieszkańców Olczy.

15 grudnia (czwartek) o godzinie 17:30 w Szkole Podstawowej nr 5 (ul. Chramcówki 27) – spotkanie dla mieszkańców Chramcówek i Spyrkówki.

19 grudnia (poniedziałek) o godzinie 17:30 w Urzędzie Miasta Zakopane (ul. Kościuszki 13) – ostatnie spotkanie dla wszystkich mieszkańców miasta.

Kto będzie mógł skorzystać?

Właściciele domów jedno- i wielorodzinnych w Gminie Miasto Zakopane, także jeśli w budynku prowadzona jest działalność usługowa, np. wynajem pokoi.

Na co będzie można wymienić stary piec węglowy?

*geotermię *kocioł gazowy *pompę ciepła *kocioł 5 klasy na biomasę (np. pellet – ekologiczne paliwo z odpadów drzewnych) *kocioł 5 klasy na węgiel

Preferowane przez Gminę Miasto Zakopane źródło ciepła dla konkretnych rejonów gminy zostanie podane w późniejszym terminie.

Jaka będzie wysokość dofinansowania?

  • do 8 000 złotych na wymianę pieca (350 zł na każdy kilowat mocy nowego kotła)
  • do 6 000 złotych na wymianę instalacji, jeśli będzie potrzebna (80 zł na każdy metr kwadratowy ogrzewanej powierzchni)

Czy masz ocieplony dom?

Abyś mógł otrzymać dotację, Twój dom musi przejść pozytywną ocenę energetyczną, którą bezpłatnie przeprowadzi osoba wyznaczona przez Urząd Miasta Zakopane. Do oceny posłuży wypełniona ankieta oraz wizyta audytora w budynku, który ma być ogrzewany nowym źródłem ciepła. Ocena energetyczna ma na celu określenie, czy budynek jest już wystarczająco ocieplony czy wymaga termomodernizacji.

Jeśli trzeba go docieplić, możesz złożyć wniosek do programu JAWOR (informacje na stronie www.wfos.krakow.pl pod hasłem JAWOR)

Dlaczego warto skorzystać z dotacji teraz?

1) W przyszłości możesz musieć wymienić piec na własny koszt

Jest możliwe, że w przyszłości nie będzie możliwości dofinansowania do wymiany starych pieców węglowych. Gdy w całym województwie małopolskim wprowadzony zostanie zakaz używania starych pieców węglowych, tzw. kopciuchów, ich właściciele będą musieli na własny koszt zmienić sposób ogrzewania na ekologiczny.

2) Zatroszczysz się o zdrowie swoje i swojej rodziny.

Uporczywy kaszel? Bóle głowy? Problemy z krążeniem? Brak sił? Zmiany nowotworowe? Zanieczyszczone powietrze pogarsza stan zdrowia i powoduje wiele chorób. Szkodliwe i rakotwórcze substancje, które powstają podczas spalania złej jakości paliwa w starym piecu, są tak małe, że przedostają się do płuc, a stamtąd przenikają do krwioobiegu i docierają do wszystkich organów wewnętrznych. Oddychając w Zakopanem zanieczyszczonym powietrzem, wdychasz tyle szkodliwych substancji, jakbyś wypalił 3450 papierosów w ciągu roku. Ekologiczne źródła ogrzewania nie emitują szkodliwych dymów, a kotły 5 klasy zmniejszają emisję zanieczyszczeń o 90% w porównaniu ze starymi piecami.

3) Zaoszczędzisz pieniądze

Dotacja w całości lub w znacznej części pokryje koszty wymiany pieca i instalacji. Ogrzewając dobrze ocieplony dom w ekologiczny sposób, będziesz potrzebować znacznie mniej energii, czyli mniej za nią zapłacisz. Także nowoczesne, automatyczne kotły na pellet lub węgiel są o wiele bardziej wydajne, bo z tej samej ilości dobrego paliwa wytwarzają znacznie więcej ciepła. A gdy będziesz oddychać czystym powietrzem, będziesz rzadziej chorować, a tym samym mniej wydasz na wizyty u lekarza i na lekarstwa.

Źródło: Urząd Miasta Zakopane