5 września wystartował program „Jawor” WFOŚiGW w Krakowie dotyczący nisko oprocentowanych pożyczek na termomodernizację domów jednorodzinnych. W ramach programu można uzyskać do 100 tysięcy złotych pożyczki.

Program obejmuje wsparcia dla domów o powierzchni do 600 m kwadratowych powierzchni docieplonej. Osoby fizyczne mogą uzyskać preferencyjną pożyczkę w wysokości do 90% kosztu kwalifikowanego. Wkład własny pożyczkobiorcy musi stanowić minimum 10%. Oprocentowanie pożyczki wynosić będzie 2% w skali roku, a kwota dofinansowania, o jaką można się ubiegać to od 20 do 100 tysięcy złotych. Pożyczka podlegać będzie umorzeniu do 20%. Należy się spieszyć ze składaniem wniosków, gdyż pula programu na 2016 rok wynosi 10 milionów złotych. 

Świetnie, że ten program ruszył, gdyż zapotrzebowanie na tego typu wsparcie jest ogromne, a rząd wycofał się z ogólnopolskiego programu „Ryś”. Aż 70% polskich domów jednorodzinnych jest ocieplonych słabo albo wcale – podkreśla Marek Józefiak z Polskiej Zielonej Sieci. Dzięki termomodernizacji mieszkańcy będą mogli obniżyć swoje rachunki za ciepło i zwiększyć komfort życia. Co więcej, będą mogli pozwolić sobie na bardziej ekologiczne ogrzewanie, gdyż dzięki termomodernizacji zapotrzebowanie budynku na ciepło można zmniejszyć nawet o kilkadziesiąt procent – mówi Marek Józefiak.

Szczegółowe informacje dotyczące programu można znaleźć na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.